30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
8. 6. 2023

Polovina filmových tvůrců přijela do Zlína z ciziny

Filmoví nadšenci si první červnový týden ve Zlíně užili hned dvojnásob. Bezmála padesátku filmů na 63. Zlín Film Festival totiž přijeli uvést samotní tvůrci. Setkat se mohli s estonskou, finskou, belgickou, francouzskou, dokonce kanadskou delegací. Všude tam už vědí, kde je pětasedmdesátitisícový Zlín.

V kategorii Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro děti do 10 let hostil Zlín Film Festival českou delegaci snímku Tonda, Slávka a kouzelné světlo, který přehlídku zahájil. Přijeli tvůrci filmu Děti Nagana, dále pak zahraniční delegace filmů Muzikál ze základky (ICE), Psí detektiv Roi (FIN), Mimi (SVK) a To je hustý, kámo (GER).

 

Několik zástupců měla ve Zlíně i kategorie Mezinárodní soutěž celovečerních filmů pro dospívající od 11 let. Snímky Mořská záře (BEL) a Junioři (FRA) si přijeli uvést do Zlína její režiséři, ve druhém případě i s hlavní hrdinkou.

 

Velké zastoupení co do počtu delegací měla na 63. Zlín Film Festivalu Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů pro děti do 12 let. Přehlídku si nenechali ujít zástupci českých nebo koprodukovaných snímků Husa, Kočky jsou tekuté, Viky, sůva z nudlí, Jmenuju se Edgar a mám krávu, Půlnoční hlídka, Pamplevišky a Světla. Doplnili ji filmoví aktéři filmů Špatný stín (GER), Odkud pocházejí králíci (CAN), Brouk Pest (EST), Mini výprava (FRA), Krab (POL), Shledání (KOR) a Úžasná Rita (SUI).

 

V Soutěži celovečerních evropských dokumentů pro mladé publikum se přijeli osobně představit zástupci snímků Beze strachu (ITA) a Vždycky jsem to byl já (DNK).

 

Nechyběly delegace k Mezinárodní soutěži studentských filmů Zlínský pes. Kromě domácích pod hlavičkou Proměny, Deniska umřela, Rituály, Ice Break, Ostrov svobody, Selfmotion a Whatman se představili autoři snímků Mateřská znaménka (GER), Ja ešte nechcem odísť (SVK), O mrtvých jen v dobrém (SVK) a Kreditní karta (NLD).

 

Světové panorama dětského filmu reprezentovali režiséři snímků Případ Tesla (BUL) a Jonja (GER).

 

Své dílo na mezinárodní přehlídce uvedli i tvůrci zahajovacího filmu Billie Blue (CAN) a Krásné bytosti (ICE) spadajících do kategorie Za horizontem dětství.

 

Nechyběla celá řada protagonistů sekce Nový český film a TV, například Tajemství pana M., Sex o´clock, Erhart, Pět let, Princezna zakletá v čase 2.

 

Zvláštního uvedení a osobního představení se dočkaly snímky Zlín – město v zahradách, Ukradená vzducholoď, Věra Plívová-Šimková a Eduard Štorch, lovec mamutů.

 

Anotace k jednotlivým filmům najdete v našem filmovém programu. Fotogalerii si prohlédněte níže.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.