30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
29. 5. 2023

Vendula Pizingerová: Když se řekne zlínský festival, vybavím si město plné dětí a krásné počasí

Charitativním partnerem festivalu je už od roku 2006 Nadace Kapka naděje, která také položila na zlínský Chodník slávy první hvězdu spojenou s významnými osobnostmi dětské kinematografie.

Patronkou chodníku slávy je od jeho počátku zakladatelka a prezidentka Kapky naděje Vendula Pizingerová, která letos na Chodníku slávy přivítá herečku Terezu Ramba a herce Jana Cinu.

Zároveň Kapka naděje při návštěvě festivalu neopomene návštěvu dětského oddělení KNTB, kde pomáhá už od roku 2003.

Na co se Vendula Pizingerová do Zlína pravidelně těší? A jaké projekty ve Zlínském kraji letos bude Kapka naděje podporovat? Na to jsme se prezidentky Nadace Kapka naděje zeptali v krátkém rozhovoru.

 

Nadační fond Kapka naděje ve spolupráci se Zlín Film Festivalem se letos rozhodli odhalit hvězdy na Chodníku slávy herečce Tereze Ramba a herci Janu Cinovi. S jakými pohádkami a filmy máte spojené tyto dva herce?

Terezu Rambu si vybavuji v Bobulích a pohádce Peklo s princeznou a Honzu Cinu v Čertím brku.

 

Na Chodníku slávy už letos bude 39 hvězd. Kolik jmen z Chodníku slávy byste zvládla vyjmenovat z hlavy? :) 

Myslím, že bych dala dohromady tak 15 jmen…

 

Kapka naděje přijede na zlínský filmový festival už po dvacáté. Při té příležitosti Nadace Kapky naděje pravidelně podporuje dětská zdravotnická zařízení ve Zlínském kraji. Už víte, kam peníze poputují letos?

Stejně jako v předchozích letech míří naše podpora především na dětské a novorozenecké oddělení zlínské nemocnice. Od letošního roku navíc úzce spolupracujeme s Poradenským a krizovým centrem na projektu Podpory duševního zdraví v rodinách ve Zlínském kraji, který reaguje zejména na zvýšenou potřebu psychologické a psychoterapeutické podpory, a zároveň na nedostatečné kapacity psychologické a psychiatrické péče, především té dětské.

 

Ve zlínské nemocnici pomáhá Kapka naděje už od roku 2003. Co vše se za tu dobu podařilo společnými silami ve zlínské nemocnici zlepšit/vybudovat?

Za celou dobu působení jsme do zlínské nemocnice pořídili vybavení za více než 10 milionů korun. Jednalo se ultrazvuky, inkubátory, EKG, lůžka a další. Co se týče konkrétních přístrojů, reagujeme vždy na akutní potřeby nemocnic, protože dokážeme žádostem vyhovět ve velice krátkém časovém horizontu.  

 

Na co se do Zlína těšíte letos nejvíc? Na jaká setkání, na jakou akci?

Letos se těším na naši novou spolupráci se zlínským Poradenským a krizovým centrem, v rámci které na festivalu pořádáme přednášku pro širokou veřejnost s názvem „Pozitivní rodičovství s nadhledem“. Budu tady s odborníky řešit vhodné reakce v běžných výchovných situacích, jako když se mi dítě vztekne uprostřed supermarketu. Přednáška je předvojem našeho chystaného dokumentu na téma dětské psychiatrie, který bude mít premiéru v říjnu na České televizi.

 

Když jste byla sama malá, jaké pohádky a filmy jste měla nejraději? A který český herec/herečka vás nejvíc zasáhl/a?

Moje nejoblíbenější pohádky byly Tři oříšky pro Popelku a Tři veteráni. A milovala jsem píseň Dělání, dělání v podání Jana Čenského z pohádky Princové jsou na draka…

 

Chtěla byste si někdy zahrát v nějaké pohádce? A jakou roli?

Jako herečka a zpěvačka zůstanu raději neobjevená.:) 

 

Co si jako první vybavíte, když se řekne Zlín nebo Zlín Film Festival? 

Za těch 20 let, co na festival jezdím, už jsem ve Zlíně zažila ledacos, ale jako první se mi vybaví město plné dětí a krásné počasí.


 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.