Pestrý program Zlín Industry Days: Pyšná princezna v barvě i mezinárodní konference
Zajímavé konference, prezentace, příležitosti pro neformální setkávání, výměnu názorů a zkušeností - to je sekce Zlín Industry Days. Páteční program opanovala především "Pyšná princezna v barvě", ale filmovým profesionálům doporučujeme navštívit také Mezinárodní konferenci o filmové a audiovizuální výchově Kino za školou. Za sebou už máme například skvělé FILMTALENT Talks s Václavem Marhoulem a Zuzanou Mistríkovou.
Proč by měla být Pyšná princezna barevná? Protože to si Bořivoj Zeman, režisér této pohádky, vždycky přál. Doslova trpěl tím, že se netočila na barevný filmový materiál. Často, když běžela „Pyšná“ v televizi vzpomínal, jak byly kostýmy i dekorace nádherně barevné. Vše totiž bylo připraveno k barevnému natáčení! Kostýmní výtvarník Jan Kropáček popsal proces navrhování:
„Kostýmy jsem navrhoval a šil s ohledem na tehdejší barevný negativ, aby ladily s barevností dekorací. Bohužel, barevný negativ dostal politicky významnější film.“
Psal se rok 1952 a na dva barevné filmy v té době Filmové studio Barrandov nemělo. Proto se vnučka Bořivoje Zemana kameramanka Jana Hojdová a kameraman Petr Hojda rozhodli splnit jeho přání. A nejen jemu. Především dnešní i budoucí generaci dětí. Původní černobílá verze Pyšné princezny bude brzy digitalizovaná, takže i pro milovníky původní verze bude stále ke shlédnutí v distribuci. V rámci filmového festivalu jsme naplánovali speciální event věnovaný nejnavštěvovanějšímu filmu v historii československé i české kinematografie, v rámci nějž jeho tvůrci odprezentovali pozadí vzniku.
V pátek si filmoví profesionálové užli FILMTALENT Talks se slovenskou producentkou a prezidentkou Asociácie nezávislých producentov Zuzanou Mistríkovou a režisérem, scenáristou a producentem Václavem Marhoulem. Ve stejný den se odehrál také Industry Lunch s Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN.
Dnešní dopoledne bylo knižní. V programu Současná česká literatura pro děti a mládež jako zdroj filmového námětu odprezentoval novinář, literární a filmový kritik a spoluzakladatel a spoluorganizátor výročních knižních cen Magnesia Litera Pavel Mandys šest současných knih pro děti a mládež, jež by mohly být inspirací k filmovému zpracování. Po obědě se pak v rámcí Central European Children’s Film CoProduction Forum sešli producenti z České republiky, Slovenska, Německa a Polska, kteří se věnují filmům pro děti a mládež, aby navázali nové kontakty, vyměnili si zkušenosti a případně navázali spolupráci.
Zítra se zaměří již sedmý ročník konference Kino za školou na palčivé téma – dostupnost filmů ve školách a pro vzdělávací potřeby. Neděle bude jinak patřit především virtuální realitě. Také vy můžete v Univerzitním centru navštívit workshop Virtuální realita jako stroj času, kde se dozvíte, jak vytvořit VR simulaci trikového natáčení ze sedmdesátých let. Nenechte si ujít ani přednášku Jak vytvořit atraktivní VR program pro mladé publikum? Dramaturg Ondřej Moravec představí ty nejdůležitější aspekty tvorby VR programu - od kurátorského výběru, přes produkční a organizační know-how až po otázky financování.
Akreditovaní profesionálové pak mohou zúčastnit neformálního oběda pořádaného Kanceláří Kreativní Evropa MEDIA za účelem navazování kontaktů a setkání napříč obory filmového průmyslu a otevřeného setkání zástupců filmových festivalů ze zahraničí i z ČR.