30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
14. 9. 2021

René Zavoral: Ukázalo se, jak jsou média veřejné služby v nelehkých chvílích pro společnost důležitá

Neodmyslitelnou součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu jsou i aktivity Českého rozhlasu, které si mohou užít návštěvníci právě v průběhu celého festivalu. Čekají na ně koncerty, živé vysílání a jiné zajímavé akce. Do Zlína při této příležitosti každoročně přijíždí také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Jaký program Český rozhlas letos návštěvníkům připravil? Na jaké novinky se malí i velcí posluchači můžou v nejbližší době ve vysílání těšit? A jaká je oblíbená filmová adaptace ředitele Českého rozhlasu? I na to jsme se Reného Zavorala zeptali v krátkém rozhovoru.

Součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu jesou letos i aktivity Českého rozhlasu Na co byste pozval návštěvníky festivalu? Jaký program jste letos do Zlína přivezl?

Letošní program Českého rozhlasu je rozložený do všech festivalových dní. Rád bych návštěvníky pozval na tradiční koncert, který se uskuteční v úterý 14. září od 17.00 na náměstí Míru. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Adama Mišíka, Lenny a diskotéku Martina Hrdinky. Český rozhlas Zlín bude celý týden vysílat živě rozhovory se zajímavými hosty festivalu mezi 14. a 16. hodinou z nákupního centra Zlaté jablko. V sobotu 11. září se publiku představí zpěvačky a influencerky Annie Camel a Adéla Zouharová. V koma modulu, který má už své každoroční místo v parku Komenského, si mohou návštěvníci zasoutěžit o digitální rádia a seznámit se s prací Českého rozhlasu.

 

Podle posledních průzkumů poslechovosti Radioprojekt si Český rozhlas vede velmi dobře, dokonce se stal jedničkou na trhu a posluchači přibývají. Svědčí to o změnách ve společnosti? Jakých?

Jasně se ukazuje, že vysílání Českého rozhlasu obstálo v nelehké době „lockdownu“, dokázalo úspěšně oslovit další posluchače a potvrdilo, jak jsou média veřejné služby v nelehkých chvílích pro společnost důležitá a jak nezastupitelnou roli hrají. Aktuální výsledky ale ukázaly, že historicky nejlepší pozice Českého rozhlasu na rádiovém trhu nebyla náhodným výkyvem, že se jedná o pozitivní trend v delším časovém období. Zvláště potěšující je, že na rostoucím zájmu posluchačů se podílejí svým posilováním všechny naše klíčové stanice – Radiožurnál, Dvojka, regionální studia, Plus i Vltava.

 

Jakým výzvám musel Český rozhlas čelit v době covidové? A jak se s nimi vyrovnal?

Prioritou bylo zabezpečit chod vysílání všech našich stanic, zvláštní zřetel jsme pak kladli na zpravodajskou stanici Radiožurnál. Český rozhlas na koronavirovou pandemii reagoval ve speciálních pořadech i relacích a pracoval také s několika krizovými scénáři. Využívali jsme střídání několika týmů, byl připraven i záložní tým a byli jsme připraveni se přemístit z Vinohradské do náhradního vysílacího pracoviště, pokud by budova na Vinohradské musela být uzavřena.

I v nelehkých podmínkách odváděl Český rozhlas profesionální a zodpovědnou práci, která se od média veřejné služby očekává. Důležité bylo také motivovat všechny rozhlasáky a pracovat se zaměstnanci, kteří byli na home office a odbavovali důležitou agendu. Český rozhlas například pro své pracovníky zajistil psychologickou pomoc či online lékařskou poradnu.

 

Velmi oblíbeným formátem poslechu jsou nyní podcasty. Podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 se dokonce stal Podcastem roku. Dalo by se říci, že díky podcastům lidé opět objevili kouzlo mluveného slova? Plánujete podcastovou produkci ještě navýšit?

Český rozhlas reflektoval změny chování a životního stylu posluchačů a díky rozsáhlé a kvalitní podcastové tvorbě k nim našel nové cesty. Výsledky ankety Podcast roku ukázaly, jak silnou posluchačskou a fanouškovskou základnu má první zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12, ale rovněž rozhovorové, zábavné, dokumentární či tematické podcasty z produkce Radiožurnálu, Dvojky a Radia Wave. V současnosti nabízí Český rozhlas více než 420 podcastů, ať už jde o pravidelné formáty, nebo podcastové série. V následujícím roce rozhlas neplánuje razantně navyšovat jejich produkci, ale chce se zaměřit na vývoj a výrobu nových kvalitních formátů pro on demand konzumaci, na oslovení nového publika prostřednictvím podcastů, vytěžení obsahu z lineárního vysílání pro on demand poslech i na speciální strategie digitálního obsahu jednotlivých stanic.

 

Kromě Vinohradské 12, jaký podcast či pořad z online archivu má nejvyšší poslechovost?

Za posledního čtvrt roku patří mezi nejposlouchanější pořady na platformách mujRozhlas.cz a rozhlas.cz Četba na pokračování, Radiokniha a Četba s hvězdičkou. Na platformách třetích stran, tedy Apple, Spotify nebo Google, pak mezi nejposlouchanější pořady patří Host Lucie Výborné, Blízká setkání nebo Zkouškový.

 

Rádio Junior má nového ředitele. Prozradíte jeho jménem, na co se malí posluchači mohou v letošním školním roce těšit? 

Rádio Junior s příchodem nového šéfredaktora Adama Kebrta bude dětem ještě bližší, bude modernější a zároveň nepřijde o své klasické rozhlasové prvky. Malí posluchači jistě začátkem září zaznamenali živé vysílání Hajaji, kdy známí čeští herci v čele s Danou Batulkovou, Zdeňkem Piškulou a dalšími četli pohádku v reálném čase ve studiu. I v letošním školním roce se malí posluchači mohou těšit na zajímavé pořady nebo živě moderované ranní a odpolední show. V Hitparádě Rádia Junior každý týden zazní nejnovější písničky českého éteru, rozhovory se zajímavými hosty, youtubery, herci, zpěváky i sportovci a také pohádky, četba a rozhlasové hry pro mládež. A nezapomeňte také sledovat internetové stránky Rádia Junior!

 

Tématem letošních festivalu je Literatura ve filmu. Prozraďte nám, kterou Vaši oblíbenou knihu máte rád zfilmovanou, nebo byste ji rád viděl na filmovém plátně?

Každé filmové ztvárnění knihy je těžká disciplína. Mezi mé oblíbené filmové adaptace patří například Spalovač mrtvol, kde exceluje Rudolf Hrušínský. Je to film znepokojivý, naléhavý a pro každého diváka asi nezapomenutelný. Jako protipól bych zmínil třeba Slavnosti sněženek. Jiří Menzel vtisknul snímku trochu odlišnou poetiku než spisovatel Bohumil Hrabal knižní předloze. To však filmu neubírá nic na jeho kráse, naopak. Určitě bych byl zvědavý na to, kdyby se někdo pokus zfilmovat románovou kroniku Šikmý kostel od Karin Lednické.

 

A kterou svou oblíbenou knihu byste si rád poslechl v audio podobě?

Český rozhlas patří k jedněm z největších výrobců audio obsahu a prostřednictvím svého vydavatelství Radioservis také producentům audioknih. Mnoho významných děl jsme už natočili, ale zatím se nedostalo například na dílo Fredericka Forsytha Žoldáci. To bych si v audio podobě moc rád poslechnul.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.