Ředitel ČT :D Petr Koliha: Nejkritičtějším divákem je divák dětský
Součástí doprovodného programu festivalu je už tradičně Dům České televize, který malým i velkým návštěvníkům během festivalových dnů nabízí opět bohatý program. Co všechno dětský kanál letos přivezl do Zlína nebo na jaké novinky v programu se mohou malí diváci těšit, jsme se zeptali ředitele ČT :D Petra Kolihy.
Na co byste návštěvníky letošního ročníku pozval?
Na pódiu Domu ČT se každý den můžete setkat s moderátory a herci z pořadů ČT :D. Těší se na Vás například Terka a její zvířecí svět, Agent v kapse nebomoderátořipořadu Alenka v říši gifů. Z dalších oblíbených osobností Déčka vystoupí například Honza Adámek se soutěží AZ kvíz junior nebo Týna a Zdeněk z pořadu Hýbánky. Představíme Vám ale i novinky, které se do vysílání Déčka teprve chystají. Uvidíte třeba vystoupení Party z garáže a poprvé se setkáte také s pořadem Koumando. Bude představen magazín o nových technologiích Futuro.
Každý den Vás od 14.00 čekají projekce oblíbených pořadů Déčka, v podvečer promítneme blok Večerníčků, premiérový festivalový díl Zpráviček a hned na to v 18.50 budou na závěr každého dne dětem číst pohádky známé osobnosti.
V Domě si můžete prohlédnout zpravodajské studio, kde pro Vás připravujeme během festivalu Zprávičky, navštívit déčkový obchod nebo si vyzkoušet naše výtvarné dílny.
Letošní rok na ČT :D byl ve znamení osvětové kampaně za záchranu životního prostředí Planeta je prga. Hlavní postavou byla neohrožená princezna Prga a její boj proti hnusákům. Jak byla kampaň úspěšná?
Celý ročník projektu Planeta je prga byl nesmírně úspěšný. Zapojily se desítky tisíc dětí a v konečném vyčíslení jsme téměř předčili všechny předchozí ročníky dohromady. Je vidět, a to nás těší, že dětem není téma ochrany životního prostředí cizí, ba naopak. Společně s Prgou bojovaly děti proti Hnusákům – bandě škůdců životního prostředí. Měly tak možnost lépe poznat Plastora Nezmara, Bordelnici Polétavou, Puchlana Smrdutého či Produktnici Mámivou a naučit se, jak na ně vyzrát. Na konci léta dokonce vyšla kniha pod názvem Planeta je prga, jako první kniha v edici ČT :D.
Prozradíte, zda Princezna Prga bude na Déčku čelit dalším výzvám? Co chystá stanice v nadcházejících měsících pro malé diváky?
V současné chvíli nemohu prozradit mnoho, ale určitě mohu malým divákům ČT :D slíbit, že princezna Prga s nimi bude čelit výzvám i v tomto školním roce. A nebude mít úkol ledajaký. Děti se spolu s Prgou a jejími kamarády podívají do vesmíru a seznámí se s novými technologiemi v rámci projektu Mise Špuntix. Již velmi brzy se na obrazovkách děti dozvědí, co se chystá. Na děti v této souvislosti čeká nový minipořad Mise Špuntix a též s tématem projektu spojený pořad Futuro. Na webu Déčka pak děti najdou nové hry a soutěže.
Celé Česko i české děti mají za sebou náročný školní rok poznamenaný zavřenými školami, domácí výukou, omezeným pohybem. Přizpůsobovali jste nějak program Vaší stanice této situaci? Jak se pandemie promítla do sledovanosti kanálu?
Během uzavření škol (jaro 2020) hlavní edukativní roli pro první stupeň základních škol převzala ČT2 s novým pořadem UčíTelka, do kterého Déčko přispělo svými zábavně vzdělávacími pořady – Angličtina s Hurvínkem, Kája a Mat + Ema + Tika nebo Občanka. Nicméně na Déčku jsme v reakci na vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol uvedli cyklus Cvičení se Lvíčaty, který dětem nabídl jednoduché cvičební sestavy, které se dají zvládnout i v domácích podmínkách. Cvičením provedl Aleš Valenta. Dalším premiérovým cyklem a „návodem“ jak se doma zabavit byl cyklus Animační školička, interaktivní filmová školička o tajemství animace, ve které se děti učily, jak rozhýbat věci každodenní potřeby nebo jak zařídit, aby loutka mrkala. Na jaře 2021 pak na Déčku našla domov i UčíTelka.
Svou důležitou úlohu během nouzového stavu sehrál také náš zpravodajský pořad Zprávičky, který dětem zprostředkovával aktuální opatření proti koronaviru a v létě pomáhal s orientací kolem dětských táborů. Na základě podnětů od dětí nabízely online platformy Zpráviček také tipy na domácí aktivity nebo rady od lékařů či psychologů. Zprávičky ve své výroční zprávě na rok 2020 zmínila i RRTV (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání), která na základě analýzy konstatovala, že Zprávičky v době pandemie splnily své poslání, poskytovaly cílové skupině relevantní informace vhodnou, srozumitelnou a přiměřenou formou.
Vytvořit zajímavý pořad pro děti je asi čím dál složitější. Jaký je recept na to zaujmout děti, aby nepřepnuly jinam? Dokázal byste říci, který vlastní pořad Déčka měl v uplynulém roce největší ohlas u malých diváků?
Máte pravdu, asi nejkritičtějším divákem je divák dětský. Udržet pozornost dětí je čím dál složitější. Dnešní svět nabízí tolik možností zábavy a rozptýlení, které jsou nadosah, přímo na jedno kliknutí. O to víc nás těší, že se stále držíme na špici nejsledovanějších televizí v Evropě. Rádi bychom napsali recept, který by byl univerzální a fungoval navždy. Problémem je, že do toho receptu vstupují stále nové ingredience, stále nové proměnné, se kterými musíme pracovat. Je nutné znát prostředí, zvyky, a být flexibilní, což se potvrdilo i v době pandemie koronaviru. Nicméně základem úspěšného pořadu je stále totéž – nenudit, být zábavný, hravý, ukázat i složité věci srozumitelně. Největší ohlas u malých diváků měl zbrusu nový večerníček Honza a beránek a také Pat a Mat nás baví.
Tématem letošního festivalu je Literatura ve filmu. Prozradíte nám, který je Váš oblíbený film či seriál natočený podle literární předlohy?
Já jsem generace, která vyrostla a byla uhranuta magií filmů Karla Zemana. Mými prvními velkými zážitky byly verneovky Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď a další…
I když jsem Zemanovy filmy viděl mnohokrát, tak si dodnes pamatuji první setkání s nimi.