Režisérka Barbara Kronenberg o filmu MISE ASTEROID: „Komedie mnoha tváří“
Ulja Funk ... toto nezvyklé jméno zní sebevědomě, tak nějak .. funkově. První setkání s hlavní protagonistkou filmu ale nabízí spíše protikladný dojem - poměrně plachá dívka s vášní pro astronomii a zvykem říkat, co si myslí, promlouvá přímo na kameru (a k publiku). Jejím plánem je vycestovat do Běloruska, kde hodlá pozorovat dopad asteroidu. Zde se vydává v kradeném autě s nezletilým spolužákem za volantem. V patách jim je ovšem parta náboženských fanatiků. Toto bláznivé filmové dobrodružství, které si posvítí na pokrytectví organizovaného náboženství, je úvodním filmem letošního zlínského filmového festivalu.
Projekce filmu v rámci 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU:
ČT | 09.09 | 19:00 | KONGRESOVÉ CENTRUM
ÚT | 14.09 | 16:30 | GOLDEN APPLE CINEMA, sál 4
Podrobnosti k projekci naleznete zde .
Jak se Vám podařilo přesvědčit producenta, aby kývnul na tak provokativní projekt?
Barbara Kronenberg: Zaujal jej můj pohled na příběh filmu, tedy ta humorná linie příběhu. Měla jsem štěstí na producenta, který ten příběh viděl stejně. Film MISE ASTEROID byl vytvořen v rámci programu "Vynikající film pro děti", tj. modelu financování s cílem zvýšit produkci kvalitních filmů pro děti v Německu. To zcela určitě přispělo k jednoduššímu a rychlejšímu financování celého projektu.
Ulja zpočátku nepůsobí zrovna sebevědomě, vypadá plaše a nosí staromódní oblečení. Jak dlouho trvalo, než se hlavní herečka Romy Lou Janinhoff se svou postavou ztotožnila?
Kronenberg: To byste se museli zeptat Romy, ale měla jsem dojem, že jakmile svou roli pochopila, položila se do ní a následně se do postavy zamilovala.
Ulja je zcela posedlá svou misí a ve chvílích, kdy říká pravdu, si nebere servítky. Jak často Vás napadala myšlenka na poruchu autistického spektra?
Kronenberg: Definovat ji jako dítě s poruchou jen proto, že je inteligentní, tvrdohlavá, oddaná a neoblomná, by byla velká chyba. Mým přáním bylo vytvořit hlavní postavu, která není obvyklým bezstarostným typem dítěte. Pro mě jako spisovatelku, ale také jako člověka, je mnohem zajímavější se zabývat mnohem složitějšími osobnostmi. A doufám, že tato složitost bude zajímat i diváky a že se vcítí do někoho, kdo nezapadá do obvyklé škatulky. Mým cílem bylo vytvořit postavu, která dokáže u diváka vzbudit sympatie i přes skutečnost, že emocionálně není nikterak působivá.
Ulja je obklopena náboženskými fanatiky, včetně své babičky. Kde jste se k postavě babičky a jejím podivným názorům inspirovala?
Kronenberg: Asi v reálném životě. Je důležité, aby i lidé, kteří úplně nezapadají do své každodenní komunity, měli někde své místo. A pro děti je to obzvláště důležité, protože mají potřebu někam patřit, bez ohledu na to, jak moc se od ostatních dětí liší. Mluvíme-li o inkluzi, organizovaný náboženský fanatismus může mít docela opačný důsledek, a to i přesto, že káže něco jiného.
Při sledování filmu jsem neměl pocit, že jde o komedii. Spíše u mě převládal pocit, že se dívám na "road movie", ostatně v MISI ASTEROID člověk nalezne hned několik klasických aspektů tohoto žánru.
Kronenberg: Myslím, že v komedii jsem doma - a ta může existovat v mnoha podobách - jako road movie nebo milostný příběh, nebo taky něco úplně jiného. Společným jmenovatelem je ale komedie.
Když už mluvíme o humoru ... jak se vám natáčely zpívané scény?
Kronenberg: Doprovodným efektem byl často smích, ale většinou se všichni soustředili a užívali si to. Hercům se zpívané scény moc líbily. Líbila se jim ta hudba, a myslím, že si právě proto při natáčení těchto scén užili spoustu zábavy. Samozřejmě za tím, co má ve filmu působit vtipně, je většinou tvrdá práce, spousta zkoušek, práce s harmonogramem, zkoušení, nezdaru a opakování záběrů. Takže spousta chichotání, ale také potu.
MISE ASTEROID je úvodním filmem Zlín Film Festivalu. Doplňte prosím větu: Ten film je velmi dobrou volbou, protože ...
Kronenberg: To bych nikdy neřekla! Takhle mluvit o vlastním filmu by bylo trochu divné … ale pokud bych měla odpovědět, proč je můj film dobrou volbou, je to proto, že je určen jak pro mladé, tak i starší publikum. Jsem moc ráda za to, že byl film pro festival vybrán a těším se na setkání s vámi ve Zlíně.
Za rozhovor děkujeme našemu belgickému spolupracovníku Gertu Hermansovi.