Na co vás pozveme na podzim do kina?
V plném proudu jsou přípravy druhé části 61. Zlín Film Festivalu, která se kvapem blíží. Pevně věříme, že už za dva měsíce ožije Zlín festivalovým děním a kina se naplní malými i velkými diváky. A protože náš festival je hlavně o filmových zážitcích, chceme vám postupně až do září představovat jednotlivé oblasti filmového programu. Naťukneme, co všechno vás čeká a co byste si rozhodně neměli nechat ujít. Těšit se můžete i na speciální pozvánky od těch, kteří pro vás filmy vybírají.
Jak už jsme avizovali, hlavním tématem festivalu je letos „Literatura ve filmu“, a proto začneme právě touto sekcí. Ta během 2. dílu festivalu nabídne slavné adaptace knih na filmovém plátně, ale knižní předlohy a jejich hrdinové se promítnou také do doprovodného programu festivalu.
Věděli jste, že letos tomu bude 20 let, co nastal ve světě filmu a literatury velký třesk? Na konci roku 2001 se totiž v kinech objevily dva filmy, které se staly nedílnou součástí historie filmového řemesla. Vedle obnovení a pro některé i objevení žánru fantasy přispěly filmy k obrovskému nárůstu čtenářů a fanoušků jejich knižních předloh, Pána prstenů J.R.R. Tolkiena a Harryho Pottera J.K. Rowlingové. Z Britských ostrovů se jejich obliba šířila do celého světa, který následovně reagoval dalšími nejen knižními a filmovými fantasy cestami do Zemí Nezemí.
61. ročník Zlín Film Festivalu se tématem Literatura ve filmu rozhodl vzdát poctu nejen těmto dvěma knižním perlám, ale i literárnímu umění jako takovému, které bylo inspirací pro filmové scénáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost chceme věnovat knihám pro malé a mladé publikum.
V této tematická sekci bude k vidění téměř 40 filmů, které jsou rozděleny do pěti minisekcí:
Klub hrdinů
„Chytrý medvěd si pro případ nouze vždy nechává v klobouku sendvič s marmeládou.“
Paddington
Knižní hrdinové by vydali na jednu velkou přehlídku. Přesto budeme doufat, že i v této minisekci si většina dětí najde svého oblíbence. Přivítáme hrdiny jako je např. vychytralý Malý poseroutka, všemi milovaný medvídek Paddington, Atrej a Bastien z Nekonečného příběhu či Čtyřlístek, nesmrtelná parta z pera Jaroslava Němečka.
Další filmy v této sekci:
Deník slabocha (USA, 2010, Thor Freudenthal)
Paddington (GBR/FRA/USA, 2014, Paul King)
Mikulášovy patálie (FRA/BEL, 2009, Laurent Tirard)
Hunger Games (USA, 2012, Gary Ross)
Spider-Man: Paralelní světy (USA, 2018, Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman)
Nekonečný příběh (GER/USA, 1984, Wolfgang Petersen)
Velké dobrodružství Čtyřlístku (CZE, 2019, Michal Žabka)
Pipi v zemi Taka-Tuka (SWE/GER, 1970, Olle Hellbom)
Mladá akademie
„Je to zvláštní, protože někdy, když čtu knihu tak myslím, že jsem postava v té knize.“
Ten, kdo stojí v koutě
V současnosti velmi populární young adult literatuře se budeme věnovat v části nazvané Mladá akademie. První lásky, přátelství, hledání identity či rodinné vztahy v životech dospívajících naleznou diváci ve filmech Charlieho malá tajemství, Něco jako komedie nebo Hvězdy nám nepřály. Nesmí chybět i čím dál populárnější žánr fantasy ve snímcích Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a Rudá jako rubín.
Další filmy v této sekci:
Charlieho malá tajemství (USA, 2012, Stephen Chbosky)
Zlodějka knih (USA/GER, 2013, Brian Percival)
Něco jako komedie (USA, 2010, Anna Boden, Ryan Fleck)
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (USA, 2016, Tim Burton)
Hvězdy nám nepřály (USA, 2014, Josh Boone)
Já, Simon (USA, 2014, Greg Berlanti)
Rudá jako rubín (GER, 2013, Felix Fuchssteiner)
V šedých tónech (USA/LIT, 2018, Marius A. Markevicius)
Evropský koutek
„Uprostřed náměstí, v koruně kaštanu sedělo zvíře s huňatým ocasem a mžouralo na ni. Dokonce na ni mávlo.“
Kouzelná škola - Nejlepší kamarád na světě
V Evropském koutku děti seznámíme s nejnovějšími filmovými adaptacemi známých evropských autorů knih pro děti a mládež. Tak jako v ostatních sekcích platí, že všechny zmíněné knihy vyšly i v češtině. Ať už se jedná o italskou klasiku Pinocchio s Robertem Benignim v roli Geppetta či adaptace dalšího románu z 19. století Bez domova Hectora Malota. Současnou evropskou literaturu budou zastupovat filmy Gorila a já švédské autorky Fridy Nilsson nebo španělští Fotbaláci spisovatele Roberta Santiaga.
Další filmy v této sekci:
Bez domova (FRA, 2018, Antoine Blossier)
Fotbaláci (SPA, 2018, Miguel Ángel Lamata)
Gorila a já (SWE/NOR/DNK, 2021, Linda Hambäck)
Pušíci (GER, 2020, Jens Møller, Toby Genkel)
Pinocchio (ITA/GBR/FRA, 2019, Matteo Garrone)
Kouzelná škola (GER, 2021, Gregor Schnitzler)
Komiksů ráj
„Tehdy jsem vedla klidný, nijak složitý život, život malé holky. Zbožňovala jsem hranolky s kečupem, mým hrdinou byl Bruce Lee, nosila jsem adidasky a měla jsem dvě zbožná přání: začít si holit nohy a stát se posledním prorokem naší galaxie.“
Persepolis
Narůstající obliba komiksů mezi mladými čtenáři se promítla i do přehlídky známých i méně známých komiksů a jejich filmových adaptací. Pro malé jsou připraveni roztomilí finští Mumínci, odvážný Malý upírek světově uznávaného autora komiksů Joanna Sfara či bratrské duo v dobrodružném Zip & Zap a ostrov El Capitan. Ti starší se mohou těšit na Persepolis Marjane Satrapi či Naušiku z Větrného údolí japonského výtvarníka a režiséra Hajaa Mijazakiho.
Další filmy v této sekci:
Persepolis (USA/FRA, 2007, Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi)
Mumínci na Riviéře (FIN/FRA, 2014, Hanna Hemilä, Xavier Picard)
Naušika z Větrného údolí (JAP, 1984, Hayao Miyazaki)
Malý Spirou (FRA/BEL, 2017, Nicolas Bary)
Alois Nebel (CZE/GER, 2011, Tomáš Luňák)
Přízračný svět (USA/GBR/GER, 2001, Terry Zwigoff)
Zipi & Zape a ostrov El Capitan (SPA, 2016, Oskar Santos)
Malý upírek (FRA/BEL, 2020, Joann Sfar)
Filmová četba
„Byla jedna hodina po půlnoci, déšť bubnoval neutěšeně do oken a svíčka již dohořívala, když za posledního záblesku světla jsem spatřil, jak můj výtvor otevřel matně žluté oko.“
Frankenstein
Literární téma nemůže opomenout ani klasické romány, které se staly inspirací pro další umělecké počiny. Sekce Filmová četba vznikla ve spolupráci s filmovým a literárním kritikem Janem Lukešem a nabídne atraktivní tituly primárně určené pro středoškolské studenty. Mýtus a Frankenstein, hrozba totality a 1984, válečná zkušenost a Na západní frontě klid či divadlo a Hamlet. Z českých zástupců to budou adaptace humoristického Saturnina, básně Kytice či Kunderova prvního románu Žert.
Další filmy v této sekci:
Frankenstein (USA, 1931, James Whale)
Na západní frontě klid (GBR/USA, 1979, Delbert Man)
1984 (GBR, 1984, Michael Radford)
Forrest Gump (USA, 1992, Robert Zemeckis)
Hamlet (GBR/USA, 1996, Kenneth Branagh)
Kytice (CZE, 2000, F.A. Brabec)
Saturnin (CZE, 1994, Jiří Veverčák)
Ostře sledované vlaky (CZE, 1966, Jiří Menzel)
Žert (CZE, 1968, Jaromil Jireš)
Zánik samoty Berhof (CZE, 1983, Jiří Svoboda)
Literatura ve filmu v doprovodném programu
Vedle filmového programu se knižní téma promítne i do programu doprovodného. O českém komiksu přijedou do Zlína povyprávět autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček, tvůrčí duo Martin Šinkovský a Ticho762 a teoretik a editor Tomáš Prokůpek. Pro fanoušky amerických gigantů Marvel a DC Comics je připravena přednáška komiksového recenzenta Ondřeje Krále. Ve festivalových zónách budou probíhat i autorská čtení spojená s besedou. O své zbrusu nové knize pro mládež Liščí oči přijede studentům povyprávět Petra Hůlová, loňská členka filmové poroty. Dětem se budeme věnovat se známou českou autorkou knih pro děti a mládež Ivou Procházkovou, která bude číst ze své knihy Myši patří do nebe. Adaptaci této knihy budete mít následně možnost porovnat při projekci stejnojmenného snímku Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové. Tato setkání a mnohá další se stále připravují a postupně vám je budeme odhalovat na webu i našich sociálních sítích.