Nevíte, jaký film vybrat? Poradíme vám…
Mysleli jste si, že je náš festival jen pro děti? Tak to se pletete. Zlín Film Festival je nejen pro děti a mládež, ale nabízí i filmy pro dospělé, které se zaměřují na témata ze života dětí a dospívajících. Jaké filmy můžete v online části festivalu sledovat a jak si správně vybrat, radí naši dramaturgové.
Děti i rodiče se mohou během jarní části festivalu těšit na vítěze loňského ročníku festivalu – dobrodružný i emotivní snímek o statečných dětech Hranice odvahy (Norsko, 2020) nebo australskou festivalovou hitovku Život jako abeceda (2019), který za svého vítěze vybrala dětská porota. Za zhlédnutí jistě stojí i nevšední akční rodinný film se zásadním morálním poselstvím Klub ošklivců (Nizozemí, 2019) či vtipná a dobrodružná francouzská Fantastická výměna (2018), která pracuje s tématem cestování v čase. Kolekci filmů pro celou rodinu uzavírá napínavý animák Slavná invaze medvědů na Sicílii (Itálie, Francie, 2019), která líčí vtipný i dojemný příběh z časů, kdy ještě v sicilských horách vládli medvědi…
Mládeži jsou věnovány tři filmy, z nichž všechny ocenila odborná porota 60. ročníku Zlín Film Festivalu. Vítěz hlavní ceny, španělský snímek Život bez Sáry Amatové (2019), je čistým a poetickým příběhem dospívání a první lásky na horkém španělském venkově. Britské drama Rocks (2019), oceněné ekumenickou porotou, přibližuje nesnadnou cestu dospívající dívky Rocks, která bojuje o svou rodinu v multietnické londýnské společnosti. Třetím titulem v této sekci je Nevinnost (Španělsko, 2019), film plný života a uvolněné energie, u nějž porota ocenila i jeho vizuální stránku.
Výraznou stopu mají ve festivalovém programu také tituly, které směřují k dospělému publiku a upozorňují na mnohdy nesnadné situace v životě dětí a dospívajících. Rozmanitost témat, kulturního i geografického prostředí nabízí obohacující mix žánrů, zážitků a poznání. Dobrým příkladem tohoto směru může být snímek Za horizontem (Švýcarsko, Belgie, 2019), který diváka zavádí na horkem spalující venkov 70. let a konfrontuje dospívajícího chlapce s dlouho skrývaným tajemstvím milované matky. Téma života dětí ve fanatické náboženské komunitě zase předkládá francouzské drama Oslněni (2019). Kanadský snímek Hlas našich předků (2019) v příběhu o přátelství, lásce a identitě přibližuje nesnadný proces kulturní asimilace inuitské komunity žijící ve východní části Kanady. Jak těžký je život mexických uprchlíků v USA, kteří tam přišli za lepším životem, ukazuje mimořádně citlivý a cenami ověnčený snímek Vlci (Mexiko, USA, 2019). Silné zastoupení španělských filmů v programu má své opodstatnění, což dokládá snímek Dívky (Španělsko, 2020), vítěz mnoha festivalů a nositel španělského filmového ocenění Goya Awards, který s neskrývaným půvabem líčí vstup jedenáctileté Celie do nové fáze života – dospívání. Jaké pocity zažívají tři sourozenci – Jack (19), Lisa (17) a Mathis (10), kteří se náhle stávají sirotky, přibližuje drama Just Kids (Francie, Švýcarsko, 2019). Íránská režisérka a aktivistka za práva žen Mahnaz Mohammadi ve filmu Syn – Matka (Írán, ČR, 2019) zpracovává nelehký život vdovy v současném Íránu, která je postavena před zásadní životní volbu.
Kompletní filmový program naleznete zde.