Marian Polák: Jsem překvapený, pokaždé když vyjdu ven do přírody
"Češi, vyrazte ven do přírody, divočina začíná za vašimi dveřmi!". Takový vzkaz nese unikátní snímek Planeta Česko Mariána Poláka, který si co do pestrosti a dobrodružnosti v ničem nezadá s exotickými krajinami či s dokumentem BBC Earth. Dokument namluvený Kryštofem Hádkem zobrazuje českou přírodu jako napínavou podívanou pro dospělé i děti, která díky nejmodernějším technologiím ukazuje fascinující příběhy více než 40 druhů zvířat.
Planetu Česko natočil Marián Polák hlavně pro své dvě dcery, aby jim dokázal, že chodit do české přírody není nuda. Jak vypadalo natáčení oblíbeného dokumentárního filmu Planeta Česko? Co se do filmu nevešlo? Které zvíře se nejlépe filmuje a které naopak s filmaři nejméně spolupracovalo? i to přijede dětem dnes do Zlína Marián Polák osobně povyprávět. Pro naše festivalové noviny už prozradil něco předem.
Jak vás napadlo hledat námět pro film právě v české přírodě? Natáčet za hranicemi vás nikdy nelákalo?
Česká příroda mi připadá stejně zajímavá a pestrá jako kdekoliv na světě, jen se nám jeví na první pohled všední a málo exotická. Není to pravda, je krásná, jedinečná a pozoruhodná. Právě při natáčení v zahraničí si to neustále uvědomuji. Všechno je jenom úhel pohledu a někdy stačí se jen pozorně dívat, co žije za našimi humny.
Co bylo nejtěžší na natáčení filmu Planeta Česko z pohledu režiséra? Jaké scény byly nejnáročnější?
Z pohledu režiséra to dát celé ve velmi krátkém čase dohromady v takové kvalitě, aby na to diváci přišli do kina. Laťka je díky zahraničním produkcím nastavena velmi vysoko a podobný projekt tady v domácích podmínkách nikdy nevznikl. Zvířata se moc režírovat nedají, takže to byla spíše velká logistická operace s organizací lidí a štábů. Nejnáročnější byly scény, které ve filmu nejsou, protože se je nepodařilo i přes velké úsilí natočit.
Ve filmu jste zachytil více jak 40 druhů zvířat, která jste natáčel z těsné blízkosti. Záběry kterého zvířete bylo nejtěžší získat? A které ze zvířecích hrdinů je největší celebritou filmu?
Výběr zvířat je takový mix těch, co se člověka s kamerou moc nebojí jako třeba kulíšek, tesařík nebo sysel a těch stydlivějších jako je bobr, chřástal nebo tetřev. Jenže se nedá říct, že natočit dobře ta co se nebojí, bylo výrazně snadnější. Potřebovali jsme zachytit nějaké zajímavé chování zvířete a to také vyžaduje spoustu času a úsilí. Celebrity jsou pro mě všechna zvířata ve filmu. A mám od nich vyřídit, ať se k té naší krajině chováme s úctou, že by si ráda ještě v nějakém filmu zahrála.
Planeta Česko je snímek především pro děti. Je těžké dnešní děti zaujmout, zvláště přírodopisnými filmy?
To nevím jak je to těžké, ale lámali jsme si s tím hlavu, aby se to podařilo. Řekl bych, že v rámci dokumentárního filmu je přírodopisný žánr ta nejlepší možnost, jak toho dosáhnout.
Co byste si přál, aby si lidé a děti z filmu odnášeli do každodenního života?
Aby se začali dívat kolem sebe, vnímali prostor, ve kterém žijí, aby měli pochopení pro tvory, se kterými sdílíme společnou krajinu a přírodu. Aby se pokusili mít rádi i ta zdánlivě neužitečná a ošklivá zvířata a nepodceňovali přírodu a její sílu.
Dozvěděl jste se vy sám během natáčení něco nového o Česku a o české přírodě, co vás překvapilo?
Já jsem překvapený pokaždé, když jdu ven. Všechno v přírodě je ve vývoji, pohybu, dynamice, nic není stálé. Nevím, jestli je to nové, ale příroda si evidentně poradí i bez nás, ale my bez ní těžko.