Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček: Dražba klapek je pro mě každý rok adrenalinový zážitek
To, že filmová klapka není jen nástroj sloužící filmařům ke spojení záběrů a zvuku, ale může se z ní stát i umělecké dílo, každoročně dokazuje Salon filmových klapek Zlín Film Festivalu. Do dražby letos putovalo 123 klapek. A nechyběla mezi nimi ani klapka výtvarníka Jaroslava Němečka, autora slavného Čtyřlístku. Oblíbená čtveřice ve složení Myšpulín, Bobík, Fifinka a Pinďa letos oslavuje padesáté výročí, proto není divu, že kreslené postavičky se objevily i na klapce ztvárněnou právě Jaroslavem Němečkem. Tato klapka se vydražila za nejvyšší cenu z celé letošní kolekce, její cena se vyšplhala na 85 000,- korun.
Letos jste se opět zapojil do Salonu filmových klapek. Letošní vaše klapka nese název JEDEME DOMŮ. Přiblížíte čtenářům, proč jste zvolili právě tento motiv?
Na konci natáčení našeho posledního filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku jsme začali přemýšlet o pokračování, a tak říkajíc zamotali jsme se do představy divokého západu. Ale posléze jsme se rádi vrátili zase do krajiny pod Bezdězem a to je ten obrázek na klapce nakreslený - Vracíme se domů.
Do Salonu filmových klapek přispíváte již sedm let. Vzpomínáte si ještě, co jste namaloval na svou první filmovou klapku, která se vám dostala do ruky?
Pamatuji si moc dobře na svojí první klapku. Vidím jí před sebou jako živou. Na žlutém podkladě letí lev Aurix a na něm sedí naši hrdinové a letí, kam jinam, než na festival do Zlína. Bylo to v roce 2014, když se promítal na festivalu náš film: Čtyřlístek ve službách krále.
Když se k vám dostane filmová klapka, jak probíhá tvůrčí proces jejího oživení? Jak volíte motivy pro klapky?
Klapka jako taková pro mě není jen dekorací na zeď, ale ilustrací toho, co mám právě na srdci. Proto třeba loňská klapka s názvem Výlet na hrad Houska je pro neznalce krajiny v okolí Třeskoprsk těžko srozumitelná, ale je důkazem toho, že houska nemusí být jen k jídlu, ale může být i začátkem filmového příběhu, ve kterém Čtyřlístek vítězí nad Vlkodlakem, a který uvidíte na filmovém festivalu ve Zlíně.
Vaše klapky patří pravidelně na aukci k nejvýše vydraženým. Sledujete každoročně průběh či výsledek dražby?
Každý rok se pravidelně s mou paní Lucinkou účastníme dražby filmových klapek. Je to akce k nezaplacení, protože mimo bohulibý záměr poslat získané peníze adeptům filmového umění přináší napětí a pro mě je přímo adrenalinový zážitek.
Letos v květnu oslaví váš komiks 50. narozeniny. V dubnu vstoupil do kin film Velké dobrodružství Čtyřlístku. Co dalšího plánujete v rámci oslav?
Letos se sešlo několik vhodných termínů k oslavám Čtyřlístku. Padesát let už jsme zmínili, od trvání nakladatelství Čtyřlístek. Vyšlo také zajímavé číslo Čtyřlístku 660 a pokračujeme dál, směrem k tisícovce. Film Velké dobrodružství Čtyřlístku běží v kině i u Vás ve Zlíně. V Praze se otevírá velká interaktivní výstava v Muzeu hl. m. Prahy. V červenci se otevírá výstava v Poštovním muzeu, ve kterém můžete vidět známky a mince našich hrdinů. Po prázdninách vyjde pro historiky velká kniha, která obsahuje vše o Čtyřlístku, kterou sestavil tým pod vedením pana docenta Kořínka. Koncem roku se muzeum v Doksech přestěhuje do zámku. Je toho dost na to, že Čtyřlístek vychází dál- 20x ročně a časopis Ahoj, tady Fifi 4x za rok. Držte nám palce.
50 let je dlouhá doba. Kde čerpáte inspiraci pro příběhy a dobrodružství slavné komiksové čtveřice?
Čtyřlístek bydlí v malém domě na pokraji města Třeskoprsky pod hradem Bezzubem…tak začíná skoro každý příběh naší čtveřice. Ta krajina opravdu existuje a pro mě je velkou inspirací, i když se ve skutečnosti jmenuje jinak. Z historie z těch míst, kde čerti dávají dobrou noc i dobré ráno, hledám inspiraci. Zkuste tu krajinu najít na mapě, možná budete mít štěstí.
Zlín Film Festival je hlavně pro děti a o dětech. Máte rád pohádky? A kterou nejvíce? Tedy kromě Čtyřlístku…
Četl jsem spousty pohádek, ale mne zaujaly především ilustrace k nim. Kresby Lady, Bidla, Kubašty, Trnky a jiných, to byli ti, které jsem miloval více než texty k pohádkám.
Výstava filmových klapek je nedílnou součástí zlínského filmového festivalu pro děti. Chystáte se letos do Zlína na festival osobně?
Ano, přijedeme i letos. Celé to dění okolo festivalu má totiž nenapodobitelný ráz a setkávání s umělci, kteří se točí okolo filmu pro děti má své kouzlo.
Pozn. Potvrzujeme na základě fotografie výše, že pan Němeček celou aukci sledoval. Děkujeme za přízeň.
INFOBOX:
Jaroslav Němeček (* 1944) je český ilustrátor, autor komiksu Čtyřlístek. Kromě toho má na svém kontě i jiné komiksy (například Čaroděj Huriáš a Rexík). Dříve také pracoval pro dětský časopis Mateřídouška. V roce 1969 společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě u Doks na Českolipsku vytvořil kreslený komiksový seriál, v němž hlavní roli měly postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pindi a psí slečny Fifinky. První příběh a sešit měl název Vynálezy profesora Myšpulína. Náklad 30 000 kusů byl rozebrán a tak pokračovali dalšími díly. Od sedmého dílu příběhy začala psát Ljuba Štíplová a náklady některých čísel byly až 220 000 kusů. Po roce 1990 příběhy psali i další spolupracovníci. V roce 2015 byl vydán 600. díl Čtyřlístku. Letos Čtyřlístek slaví 50 let.