30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
9. 5. 2017

Soutěž filmů pro děti

Mezinárodní soutěž filmů pro děti má letos jedno téma společné a je jím rodina. Rodina očima dítěte v různých úhlech pohledu a vnímání. 

Zahajovacím filmem mezinárodní soutěže je s odkazem na hlavní téma festivalu, totiž švédskou kinematografii, snímek režiséra Pettera Lennstranda Vzhůru do vesmíru! (Up in the Sky, Švédsko, 2016). Filmem, jejímiž hlavními hrdiny jsou malá holčička Pottan (kterou zaneprázdnění rodiče myslící jen na svou kariéru zanechají v opuštěném areálu sběrného dvora v domnění, že se jedná o prázdninový tábor s koníky) a skupinka roztodivných loutek odkazujících třeba na u nás dobře známé postavičky ze seriálu Sezame otevři se! se budou dobře bavit nejen děti, ale i dospělí. Přestože jde o režisérovu celovečerní prvotinu, jednoduchý příběh plný nekonvenčního humoru dokazuje, že i film pro děti lze natočit chytře a s odkazem na celou rodinu.

Koprodukční snímek Mrzout Niilas (Cloudboy, Belgie, Nizozemí, Švédsko, Norsko, 2017) režisérky Meikeminne Clinckspoor odkazuje na rodinu očima dvanáctiletého Niilase, který žije s otcem a na svou švédskou matku si příliš nepamatuje. V létě se však musí proti své vůli vypravit do Laponska, kde žije jeho matka s novou rodinou mezi domorodými Sámy, kteří se živí chovem polodivokých sobů. Vizuální snímek s prvky fantazy nabídne malému festivalovému divákovi rozšíření obzorů a poznání nádherné laponské přírody i mnoha nekonvenčních zvyků původního sámského obyvatelstva na severu Švédska.

Českou účast v soutěži reprezentuje držitel Křištálového medvěda za nejlepší film v berlínské sekci Generation Pátá loď (Little Harbor, Slovensko, Česko, 2017) slovenské režisérky Ivety Grófové. Také v tomto snímku inspirovaném skutečnými událostmi jde především o rodinu. Desetiletá Jarka není pro svou matku víc než jen nejlepší kamarádka. Mnohem raději by však byla, kdyby máma byla opravdu mámou. Jarčin sen je mít opravdovou rodinu a také dům někde u moře. Snový fantazijní svět, který si Jarka s kamarádem Kristiánem vytvoří je podáván dětskému divákovi jinak, než jsou mnozí zvyklí, avšak právě proto má šanci na velké festivalové úspěchy.

Dalším snímkem silně odkazujícím na rodinné hodnoty je film Oskarova Amerika (Oskar´s Amerika, Norsko, 2017). Celovečerní debut režiséra Torfinna Iversena líčí příběh malého Oskara, jehož snem je strávit letní prázdniny se svou matkou na koni v americké prérii. Matka alkoholička, která se konečně rozhodne podstoupit léčení, však posílá svého nic netušícího syna k dědečkovi na venkov s vysvětlením, že jede pracovat do Ameriky. Malý Oskar však plánuje z dědečkovy nehostinné domácnosti útěk a seznámí se s místním bláznem, jehož nejlepším přítelem a společníkem je bílý poník. Hořká komedie s fantazijními prvky o mimořádném přátelství na pozadí rozbité rodiny se odehrává na norském venkově.

Snímek Na stejné notě (Heartstrings, Francie, 2016) s šarmem francouzským filmům vlastním popisuje jednu etapu života talentované dvanáctileté violoncellistky Marie, která trpí degenerativním onemocněním očí. Tato skutečnost je však ve škole tajemstvím a nikdo, kromě nového kamaráda Victora o něm neví. Marie totiž navzdory rodičům chce dokončit školní rok a zúčastnit se přijímacího řízení na prestižní hudební akademii. Přestože je téma filmu zdánlivě vážné, je vyprávěno s lehkostí a nadhledem. Silný motiv přátelství vynikající žákyně a třídního outsidera dává dobrý příklad a dokazuje, že nemusí být utopií.

Alpská road movie s názvem Amélie a horský zázrak (Mountain Miracle - An Unexpected Friendship, Německo/ Itálie, 2017) mladého německého režiséra Tobiase Wiemanna nás zavádí do prostředí horské kliniky pro děti s astmatem. Amélie je velmi tvrdohlavá dívka, a přestože ji její nemoc přímo ohrožuje na životě, nedá si od nikoho nic diktovat. Zarputile se rozhodne, že kliniku opustí, navzdory přání rodičů i lékařů a vyleze na horský hřeben. Nový kamarád Bart, kterého potká při svém výstupu, změní její pohled na svět i na svou nemoc. Riskantní výlet se tak promění v příběh o síle přátelství a první dětské lásce v reálných kulisách nádherné alpské krajiny Jižního Tyrolska.

Hned díky dvěma filmům se děti podívají do dalekých krajů, konkrétně do Asie. Dva bratři z chudinské čtvrti zatouží ochutnat pravou pizzu z nově otevřené restaurace, která je však pro děti ze slumů nepřístupná. Kluci udělají všechno pro vytoužený kousek a vydávají se tak na výpravu plnou překážek a nástrah, ale i nalezení těch pravých rodinných hodnot. Indický film Splněný sen (Half Ticket, Indie, 2016) režiséra Samita Kakkada uchvátí skvěle odvedeným filmovým řemeslem, hereckými výkony, dynamickým střihem i tempem, které je doprovázeno balíčkem chytlavých písní, prvkem tak typickým pro indický film.

Rychlý přechod z dětství do dospělosti musí podstoupit hlavní hrdina íránského filmu Hlava rodiny (Number Four, Írán, 2016), jehož otec umírá na moři a dospívající syn tak dobrovolně přebírá veškerou zodpovědnost za matku a mladšího bratra. Odmítá totiž zvyklost, kdy se jeho matka má co nejdříve znovu vdát, aby uživila rodinu. Tato jeho rebelie jej přivádí až k místním pašerákům, pro které má začít pracovat.