30/5 — 5/6/2024
64. mezinárodní festival filmů
pro děti a mládež
1. 5. 2016

Soutěž debutů opět míří na dospívajícího hrdinu.

V letošní kolekci se sešlo 10 snímků, z nichž čtyři – možná symbolicky - nesou stopy Francie

Francouzský snímek „Moje revoluce“ (My Revolution, Francie, 2016) sleduje čtrnáctiletého Marwanna, který se ne vlastní vinou ocitá v srdci oslav Arabského jara v ulicích Paříže. Marwann je však navzdory arabským kořenům až příliš zaměstnán svým dospíváním. Francouzský režisér tuniského původu Ramzi Ben Liman ve svém filmu nabízí odlehčenou sondu do dospívání na pozadí politických událostí. Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Berlíně.

Českým zástupcem v soutěži je koprodukční snímek „Já, Olga Hepnarová“ (I, Olga Hepnarová, ČR, Polsko, Francie, Slovensko, 2016), který vypráví příběh o krátkém životě mimořádně osamělé mladé ženy, která se ve dvaadvaceti letech stane masovou vražedkyní. Životopisné historické drama režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy mělo světovou premiéru na festivalu v Berlíně. Film získal řadu ocenění například na festivalu v Sofii či v litevském Vilniusu.

Další festivalově úspěšné drama portugalského režiséra João Salavizy „Montanha“ (Montanha, Portugalsko, Francie, 2015) si svou premiéru odbylo v Benátkách.  Vizuální a poetický snímek ve francouzské koprodukci nabízí příběh čtrnáctiletého Davida, kterého smrt dědečka přinutí přijmout novou mužskou roli v domácnosti.

Posledním snímkem s francouzskou účastí je film britského režiséra Andrewa Steggalla „Odjezd“ (Departure, Francie, Velká Británie, 2015). Lyrický příběh patnáctiletého Elliota se odehrává na francouzském venkově. Elliot se musí vyrovnat s rozpadem dysfunkčního manželství svých rodičů, ale především se svou nově objevenou sexualitou. Snímek byl oceněn na BFI London Film Festival.

Irský snímek „Jmenuji se Emily“ (My Name is Emily, Irsko, 2015) zaujme hned dvakrát. Jednak hvězdnou Evannou Lynch známou z filmů o Harrym Potterovi v hlavní roli,  jednak osudem režiséra. Režisér Simon Fitzmaurice je postižen amyotrofickou laterální sklerózou, která jej zcela znehybnila. Svůj celovečerní debut tak realizoval díky speciálnímu softwaru snímajícímu pohyb očí a duhovky. Film vypráví příběh šestnáctileté Emily, která se rozhodne zachránit svého otce z údělu života v psychiatrické léčebně.

Do nehostinného prostředí nápravného zařízení nás zavádí německý snímek  „Freistatt“ (Sanctuary, 2015). Film o nelítostném boji čtrnáctiletého Wolfganga usilujícího o poslední špetku lidskosti a důstojnosti v tíživém společenském systému byl natočen podle skutečných událostí. Režisér Marc Brummund získal za scénář k filmu German Film Awards a hlavní herecký představitel Louis Hofmann byl oceněn Bavarian Film Awards za nejlepší herecký výkon.

Bezpochyby zajímavým počinem je ruská punková tragikomedie „Rebelská unie“ (Rag Union, 2015). Život obyčejného teenagera Váni se změní po setkání se třemi podivnými týpky. Jsou to sportovci, umělci a snílci, co si říkají “Rebelská unie” a věří, že mohou změnit celý svět. Film režiséra Michaila Mestetskeho měl premiéru na festivalu Kinotavr v Soči, kde představitel Váni Vasilij Butkevich získal cenu za nejlepší herecký výkon.

Nejmenším hrdinou v soutěži je devítiletý Rauf se stejnojmenného tureckého filmu (Rauf, Turecko, 2016). Režiséři Bariş Kaya a Soner Caner nabízí příběh první lásky devítiletého chlapce z kurdské vesnice uprostřed nehostinných hor. Malý Rauf se zamiluje do dvacetileté dcery tesaře, u kterého se učí svému řemeslu. Melancholické vizuální drama Rauf mělo premiéru na festivalu v Berlíně. Kromě nominace na Evropskou filmovou cenu si snímek odvezl ocenění z festivalu v Sofii či v Istanbulu.

Dvě ženy režisérky a Bulharsko. To jsou společné prvky posledních dvou soutěžních filmů.

Prvním z nich je snímek německé režisérky bulharského původy Elizy Petkové „Smutek“ (Zhaleika, Německo, 2016), který nás zavádí do malé bulharské vesnice, kde se zastavil čas. Sedmnáctiletá rebelka Lora se musí vyrovnat se smrtí svého otce a podle tradice od ní rodina i celá vesnice očekávají, že se zahalí do smutku. Umělecký film zachycující krásné přírodní scenérie získal cenu na festivalu v Berlíně v sekci Generation.

Soutěž uzavírá bulharský snímek „Žízeň“ (Thirst, Bulharsko, 2015) nadějné režisérky Svetly Tsortsorkové. Rodiče a jejich šestnáctiletý syn žijí na vyprahlé samotě a na život si vydělávají praním prádla pro místní hotely. Jejich obyčejný život ale převrátí naruby příchod studnaře a jeho dcery. V menší roli se na plátně objeví populární bulharský herec Ivan Barnev známý z filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Silné rodinné drama Žízeň získalo hlavní cenu na festivalu v Sofii a na festivalu v běloruském Minsku bylo oceněno v kategorii filmů pro mládež.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.