19.00, park Komenského, Dům ČT, stage
Když se řekne komiksoví hrdinové, většině z nás se vybaví skupina neohrožených superhrdinů z dílen amerických gigantů Marvel a DC Comics. Tento omezený pohled se pokusíme napravit jedinečnou besedou o české komiksové scéně, jejíž historie se datuje hluboko do začátků 20. století a jenž oplývá originální formou a různorodým obsahem. Věděli jste např., že komiksy tvořili Josef Lada či Ondřej Sekora? Českou komiksovou scénou vás provedou vzácní hosté. Český publicista, autor komiksů Tomáš Prokůpek, který se mimo jiné podílel na vzniku knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. Ta vznikla v roce 2018 u příležitosti 80. výročí vzniku tohoto slavného komiksu. Na tomto albu se svými krátkými příběhy podílela padesátka nejlepších současných tvůrců z Česka a Slovenska. O své bohaté komiksové tvorbě povypráví tvůrčí duo Martin Šinkovský a Ticho762. Nesmí chybět legenda komiksu pro děti a autor nesmrtelného Čtyřlístku Jaroslav Němeček.
Tomáš Prokůpek
Absolvoval Fakultu architektury VUT v Brně, v současnosti působí jako samostatný vědecký pracovník na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se v rámci projektu GA ČR Komiks: dějiny – teorie zabývá historií českého komiksu. Od roku 2000 je editorem komiksové revue Aargh!, jako kurátor připravil výstavu Generace nula: Nová vlna českého a slovenského komiksu (2007), která byla představena i v Paříži nebo Stockholmu, a společně s Pavlem Kořínkem výstavu Signály z neznáma: Český komiks 1922–2012, již doprovází stejnojmenná monografie. Autorsky se dále podílel na publikacích Octobriana a ruský underground (2004), Kája Saudek (2010), Planeta Eden (2010) nebo encyklopedii 1001 komiksů, které musí přečíst, než zemřete (2012). Jako editor připravil souborné vydání stripů Ondřeje Sekory Dobrodružství Ferdy Mravence (2010), antologii Generace nula: Český komiks 2000–2010 (2010) nebo výbor z tvorby Josefa Lady Nezbedné komiksy: Obrázkové seriály z Humoristických listů 1908–1916 (2012). V roce 2021 získal Cenu Muriel – Přínos českému komiksu – společně s Tomášek Kučerovským za založení a vydávání časopisu Aargh!
Jaroslav Němeček
je český ilustrátor, autor komiksu Čtyřlístek. Kromě toho má na svém kontě i jiné komiksy (například Čaroděj Huriáš a Rexík). Dříve také pracoval pro dětský časopis Mateřídouška. Jaroslav Němeček je dlouholetým autorem filmových klapek, které bývají nejvýše draženy.
Martin Šinkovský, Ticho762
Absolvoval obor teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na komiksech jako scenárista nejčastěji spolupracuje s výtvarníkem a ilustrátorem Tichem 762, své práce publikovali v časopisech ABC, Bublifuk nebo KomiksFest! Revue. Společně také připravili komiksy pro počítačovou hru Československo 38–89. Je spoluautorem večerníčku Krysáci, úspěšně se věnuje i psaní knížek pro děti. Přispěli do sbírky Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. Přispívá i do ABC či do Bublifuku. Autor knih Mlžný ostrov zbarvený do ruda, Městečko Kytice, Chodil obr po zemi, Lapálie v Lampálii či Průsvitní. Jejich společné dílo Trikolora: Sametový komiks sleduje desetileté děti ze sídliště, které prožívají dějinné události listopadu 1989.